| Global Score | |
| 31.8 | 77.3 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 4.53 x 2.05 x 0.77 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 4.34 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 200.00 | $ 205.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 128 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.6 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| 131,07 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.6 | 7.56 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSDPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.9 | 7 |
| Battery Life | |
| 1420mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 252 hours standby time 3 hours talk time | 17 hours talk time |
| 3.2 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S4 is much better than the Samsung SGH-A657, with a score of 77.3 against 31.8. The Galaxy S4 is a noticeably thinner but just a little heavier phone than Samsung SGH-A657. The Galaxy S4 has a very superior CPU than Samsung SGH-A657, because it has an additional graphics co-processor and a larger number of cores (and faster).
Samsung Galaxy S4 counts with an incredibly better looking display than Samsung SGH-A657, because it has a much higher pixels quantity per display inch and a way higher 1920 x 1080px resolution. Galaxy S4 features a lot bigger storage capacity to store more apps and games than Samsung SGH-A657, because it has more internal storage.
Galaxy S4 shoots way better videos and photos than Samsung SGH-A657. The Galaxy S4 features a much better battery life than Samsung SGH-A657, because it has a 2600mAh battery capacity instead of 1420mAh.
Galaxy S4 is a bit more expensive than the Samsung SGH-A657, but it's still a great choice, as you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.