| Global Score | |
| 35.6 | 58.9 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| -- | Android 4.1.2 |
| -- | 2013-01-25 |
| 3.81 x 1.96 x 1.10 inches | 5.14 x 2.67 x 0.47 inches |
| 4.40 ounces | 5.24 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 90.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 480 x 800 pixels |
| TFT | TFT |
| 154 pixels per inch | 233 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 7.6 |
| processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.83 |
| Storage | |
| 20,48 MB internal memory | 4 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.3 | 3.82 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 4.51 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, GPRS and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 4.2 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 1700mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 200 hours standby time 2 hours talk time | 570 hours standby time 15.1 hours talk time |
| 2.56 | 3.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| Digital TV Broadcast | -- |
The Galaxy Xcover 2 has a score of 58.9, which is much better than Samsung SGH-P920's general score of 35.6. Galaxy Xcover 2 is a heavier but way thinner cellphone than Samsung SGH-P920. The Galaxy Xcover 2 has a much more vibrant screen than Samsung SGH-P920, because it has a much higher 800 x 480 resolution and a lot better number of pixels per inch of screen.
The Samsung Galaxy Xcover 2 features a much faster processing unit than Samsung SGH-P920, because it has more processing cores and an additional GPU. The Galaxy Xcover 2 features a much bigger storage capacity for applications, games, photos and videos than Samsung SGH-P920, because it has 4 GB internal memory.
The Samsung Galaxy Xcover 2 has a much longer battery duration than Samsung SGH-P920, because it has 1700mAh of battery capacity. Samsung Galaxy Xcover 2 features a greater camera than Samsung SGH-P920, because it has a much higher 5 mega pixels resolution camera in the back.
The Galaxy Xcover 2 and the Samsung SGH-P920 cost the same, which makes it easy to pick between these phones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.