|
|
| Global Score | |
| 22.5 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Sanyo | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.35 x 1.85 x 1.04 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.57 ounces | 4.62 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 155.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 128 x 128 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| STN | Super AMOLED |
| -- | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 (8974) chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 312 hours standby time 3.3 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.56 | 4.56 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S4 is much better than the Sanyo SCP-200, getting a 78.2 score against 22.5. The Galaxy S4 is a noticeably heavier but much thinner phone than the Sanyo SCP-200. Samsung Galaxy S4 counts with a much sharper screen than Sanyo SCP-200, because it has a much better resolution of 1920 x 1080 pixels.
Samsung Galaxy S4 has a superior storage for games and applications than Sanyo SCP-200, because it has a SD memory slot that admits a maximum of 64 GB. The Galaxy S4 features a very superior processor than Sanyo SCP-200, because it has more processing cores and an extra graphics co-processor. The Galaxy S4 shoots much clearer videos and photos than Sanyo SCP-200.
The Galaxy S4 counts with a much better battery lifetime than Sanyo SCP-200, because it has 2600mAh of battery capacity instead of 1000mAh.
Galaxy S4 and the Sanyo SCP-200 cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.