|
|
| Global Score | |
| 24.9 | 58.9 |
| Basic Information | |
| Sanyo | Samsung |
| -- | Android 4.1.2 |
| -- | 2013-01-25 |
| 3.34 x 1.85 x 1.05 inches | 5.14 x 2.67 x 0.47 inches |
| 3.70 ounces | 5.24 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 90.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| 1.8 inches | 4 inches |
| 128 x 160 pixels | 480 x 800 pixels |
| LCD | TFT |
| 114 pixels per inch | 233 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.3 | 7.6 |
| processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.83 |
| Storage | |
| -- | 4 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 3.82 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 0.1 | 4.2 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Li-Ion Battery | 1700mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 3.5 hours talk time | 570 hours standby time 15.1 hours talk time |
| 2.56 | 3.52 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Xcover 2 is much better than Sanyo SCP-7000, with a general score of 58.9 against 24.9. The Galaxy Xcover 2 design is incredibly heavier but extremely thinner than the Sanyo SCP-7000. The Samsung Galaxy Xcover 2 features a much more powerful processing unit than Sanyo SCP-7000, because it has a higher number of cores (and they are faster) and an additional graphics co-processor.
Samsung Galaxy Xcover 2 has a way better screen than Sanyo SCP-7000, because it has a much better 800 x 480 resolution, a lot larger display and a way higher display density. The Galaxy Xcover 2 counts with a lot better camera than Sanyo SCP-7000. Samsung Galaxy Xcover 2 features a lot bigger memory to install applications and games or saving photos and videos than Sanyo SCP-7000, because it has a slot for an SD memory card that holds a maximum of 32 GB.
Galaxy Xcover 2 counts with a very superior battery lifetime than Sanyo SCP-7000, because it has a 70 percent bigger battery capacity.
Galaxy Xcover 2 and the Sanyo SCP-7000 cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.