| Global Score | |
| 22.1 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Siemens | LG |
| -- | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| 3.98 x 1.77 x 0.79 inches | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| 2.75 ounces | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 225.00 | $ 215.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 101 x 80 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | IPS LCD |
| -- | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 10 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 650mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 250 hours standby time 5 hours talk time | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 2 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
LG G3 has a global score of 76.4, which is way better than Siemens A70's overall score of 22.1. LG G3's body is much heavier but noticeably thinner than Siemens A70. The LG G3 has an incredibly better looking display than Siemens A70, because it has a much higher 2560 x 1440 resolution. The LG G3 has a much greater performance than Siemens A70, because it has more cores and an extra graphics co-processor.
The LG G3 counts with a lot bigger memory capacity to install games and applications than Siemens A70, because it has an external memory slot that holds a maximum of 128 GB. The LG G3 shoots greater videos and photos than Siemens A70. The LG G3 has a superior battery life than Siemens A70, because it has a 3000mAh battery size against 650mAh.
In addition to being the best phone of the ones we are comparing, the LG G3 is also a bit cheaper.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.