| Global Score | |
| 22.2 | 73.2 |
| Basic Information | |
| Siemens | Samsung |
| -- | Android 4.3 |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.98 x 1.73 x 0.79 inches | 5.95 x 3.13 x 0.31 inches |
| 2.75 ounces | 5.43 ounces |
| -- | Brown |
| $ 99.00 | $ 95.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| 101 x 80 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| CSTN | Super AMOLED |
| -- | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 8.9 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| 0 | 6.93 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
| SIM | -- |
| 0.2 | 5.9 |
| Battery Life | |
| 650mAh Li-Ion Battery | 2800mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 250 hours standby time 5 hours talk time | 370 hours standby time 16 hours talk time |
| 2 | 4.8 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Round has a general score of 73.2, which is a lot better than the Siemens A75's 22.2 general score. Galaxy Round is a a lot heavier but extremely thinner cellphone than the Siemens A75. The Samsung Galaxy Round has a much powerful CPU than Siemens A75, because it has a GPU and 4 more cores.
Galaxy Round has an incredibly better screen than Siemens A75, because it has a way better resolution of 1920 x 1080 pixels. The Samsung Galaxy Round counts with a way better camera than Siemens A75. Galaxy Round counts with a much bigger storage for games and applications than Siemens A75, because it has a SD card slot that supports up to 64 GB.
The Galaxy Round has a very superior battery performance than Siemens A75, because it has a 331% greater battery capacity.
The Galaxy Round is not only the best devices of the ones in this comparison, but it's also cheaper than the other phone.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.