| Global Score | |
| 29.4 | 46.6 |
| Basic Information | |
| Sony | Huawei |
| -- | Android 2.3 |
| -- | 2012-06-08 |
| 3.89 x 1.83 x 0.76 inches | 4.80 x 2.42 x 0.42 inches |
| 3.28 ounces | 4.93 ounces |
| $ 50.00 | $ 50.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.5 inches |
| 176 x 220 pixels | 320 x 480 pixels |
| TFT | LCD |
| -- | 165 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 3 | 6.5 |
| processor | Single-Core 800 MHz processor |
| GPU | GPU |
| 5.76 | 7.02 |
| Storage | |
| 41,98 MB internal memory | 154,62 MB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.4 | 2.02 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| 3.63 | 5.83 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | -- |
| 0.2 | 5 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 1880mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 300 hours standby time 8 hours talk time | 105 hours standby time 3.3 hours talk time |
| 1.36 | 3.76 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The Huawei Activa 4G has a global score of 46.6, which is a lot better than the Sony Ericsson K700's 29.4 global score. Huawei Activa 4G's body is notably heavier but a lot thinner than Sony Ericsson K700. The Huawei Activa 4G counts with a lot better screen than Sony Ericsson K700, because it has a way better 480 x 320 resolution.
Huawei Activa 4G counts with a very superior performance than Sony Ericsson K700, because it has more cores. The Huawei Activa 4G counts with a very superior camera than Sony Ericsson K700, because it has a much more megapixels back camera. The Huawei Activa 4G counts with a much better memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than Sony Ericsson K700, because it has an external memory slot that admits a maximum of 32 GB and 154,62 MB internal storage.
The Huawei Activa 4G has a much better battery performance than Sony Ericsson K700.
The Huawei Activa 4G costs the same than the Sony Ericsson K700.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.