| Global Score | |
| 25 | 46.6 |
| Basic Information | |
| Sony | Huawei |
| -- | Android 2.3 |
| -- | 2012-06-08 |
| 3.90 x 1.70 x 0.70 inches | 4.80 x 2.42 x 0.42 inches |
| 2.00 ounces | 4.93 ounces |
| $ 50.00 | $ 50.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.5 inches |
| 101 x 80 pixels | 320 x 480 pixels |
| STN | LCD |
| -- | 165 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.8 | 6.5 |
| processor | Single-Core 800 MHz processor |
| GPU | GPU |
| 5.76 | 7.02 |
| Storage | |
| 419,84 KB internal memory | 154,62 MB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.1 | 2.02 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 0.30 MP |
| 0 | 5.83 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | -- |
| 0.2 | 5 |
| Battery Life | |
| Li-Polymer Battery | 1880mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 300 hours standby time 12 hours talk time | 105 hours standby time 3.3 hours talk time |
| 1.36 | 3.76 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer and Proximity Sensor |
The Huawei Activa 4G is much better than the Sony Ericsson T237, having a score of 46.6 against 25. Huawei Activa 4G's design is thinner but much heavier than the Sony Ericsson T237. The Huawei Activa 4G features a lot better screen than Sony Ericsson T237, because it has a way better 480 x 320 resolution.
Huawei Activa 4G features much more storage capacity to install applications and games than Sony Ericsson T237, because it has more internal storage and a SD memory slot that holds up to 32 GB. The Huawei Activa 4G counts with a much greater hardware performance than Sony Ericsson T237, because it has a larger number of cores.
The Huawei Activa 4G has a very superior camera than Sony Ericsson T237. The Huawei Activa 4G features a superior battery life than Sony Ericsson T237.
Huawei Activa 4G and the Sony Ericsson T237 cost exactly the same, which makes it a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.