| Global Score | |
| 33.7 | 60.7 |
| Basic Information | |
| Sony | HTC |
| -- | Android 4.0, 2.3.4 |
| -- | 2011-11-03 |
| 3.60 x 1.80 x 0.90 inches | 5.08 x 2.58 x 0.54 inches |
| 4.20 ounces | 6.00 ounces |
| $ 89.00 | $ 85.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.3 inches |
| 176 x 220 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | S-LCD |
| 157 pixels per inch | 342 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S3 MSM8660 chipset |
| processor | Dual-Core 1500 MHz processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | Qualcomm Adreno 220 GPU |
| 5.76 | 8.1 |
| Storage | |
| 262,14 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.8 | 5.72 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (60 fps) (HD) slow motion video |
| 4.51 | 7.48 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | -- |
| 0.3 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1620mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 200 hours standby time 6 hours talk time | 261 hours standby time 6.7 hours talk time |
| 1.36 | 3.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The HTC Rezound has an overall score of 60.7, which is much better than Sony Ericsson W600's general score of 33.7. The HTC Rezound construction is way thinner but extremely heavier than Sony Ericsson W600. The HTC Rezound has a much more vibrant screen than Sony Ericsson W600, because it has a lot more pixels per inch of screen and a lot better resolution of 1280 x 720 pixels.
The HTC Rezound counts with a superior storage capacity for applications, games, photos and videos than Sony Ericsson W600, because it has more internal storage and a SD extension slot that holds up to 32 GB. The HTC Rezound counts with a very superior processing unit than Sony Ericsson W600, because it has a larger number of cores (and faster).
The HTC Rezound features a way better battery duration than Sony Ericsson W600. The HTC Rezound counts with a very superior camera than Sony Ericsson W600, because it has a lot higher 8 MP resolution back facing camera.
Even being the best phone of the ones we are comparing, HTC Rezound is also cheaper than the Sony Ericsson W600.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.