| Global Score | |
| 33.7 | 60.8 |
| Basic Information | |
| Sony | Samsung |
| -- | Android 4.1.2, 4.0.4, 2.3.6, 2.3.4 |
| -- | 2011-08-30 |
| 3.60 x 1.80 x 0.90 inches | 5.11 x 2.74 x 0.38 inches |
| 4.20 ounces | 4.60 ounces |
| -- | Black and White |
| $ 89.00 | $ 85.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.5 inches |
| 176 x 220 pixels | 480 x 800 pixels |
| TFT | Super AMOLED Plus |
| 157 pixels per inch | 207 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos chipset |
| processor | Exynos (Dual-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | Yes GPU |
| 5.76 | 7.83 |
| Storage | |
| 262,14 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.8 | 5.72 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 7.37 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | EV-DO A and CDMA |
| SIM | -- |
| 0.3 | 3.2 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 200 hours standby time 6 hours talk time | 252 hours standby time 8.7 hours talk time |
| 1.36 | 3.68 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Infra-red port | -- |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Epic 4G Touch has an overall score of 60.8, which is much better than Sony Ericsson W600's overall score of 33.7. The Samsung Epic 4G Touch construction is thinner but a little heavier than Sony Ericsson W600. Samsung Epic 4G Touch features a way better display than Sony Ericsson W600, because it has more pixels per inch of display and a much higher 800 x 480 pixels resolution.
The Samsung Epic 4G Touch has a much faster processor than Sony Ericsson W600, because it has a larger number of faster cores. Samsung Epic 4G Touch counts with a way better camera than Sony Ericsson W600, because it has a back camera with a much higher 8 mega-pixels resolution. The Samsung Epic 4G Touch counts with a much greater storage capacity to install games and applications than Sony Ericsson W600, because it has 16 GB internal storage and a slot for an external memory card that supports up to 32 GB.
The Samsung Epic 4G Touch counts with a really longer battery duration than Sony Ericsson W600.
Samsung Epic 4G Touch not only is the best phones of the ones we compare here, but it's also cheaper than the Sony Ericsson W600.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.