| Global Score | |
| 31.2 | 77.3 |
| Basic Information | |
| T-Mobile | Samsung |
| Danger 4.7 | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| 2008-07-30 | 2013-03-14 |
| 4.70 x 2.30 x 0.70 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 4.50 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 200.00 | $ 205.00 |
| Display / Screen | |
| 2.6 inches | 5 inches |
| 240 x 400 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 179 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| 128 MB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 220 x 176 video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.73 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.3 | 7 |
| Battery Life | |
| 1030mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 216 hours standby time 5 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.64 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S4 is way better than the T-Mobile Sidekick, having a 77.3 score against 31.2. Galaxy S4 has Android 4.4.2 OS, while T-Mobile Sidekick has Danger 4.7 OS. The Galaxy S4 is a much newer and extremely thinner cellphone than the T-Mobile Sidekick, but it's just a little heavier. The Galaxy S4 features a lot better screen than T-Mobile Sidekick, because it has a really larger display, a much higher pixels quantity per inch in the screen and a way better resolution of 1920 x 1080 pixels.
Samsung Galaxy S4 features a way bigger memory to install applications and games than T-Mobile Sidekick. Samsung Galaxy S4 counts with an extremely better processor than T-Mobile Sidekick, because it has a larger amount of RAM memory, a greater number of cores and a GPU. Galaxy S4 shoots much clearer photographs and videos than T-Mobile Sidekick, because it has a way better 1920x1080 (Full HD) video definition and a back facing camera with lot more megapixels.
The Galaxy S4 has a really longer battery life than T-Mobile Sidekick, because it has a 152% bigger battery capacity.
The Galaxy S4 is a bit more expensive than T-Mobile Sidekick, but you can get a much better phone for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.