| Global Score | |
| 30.9 | 81.1 |
| Basic Information | |
| T-Mobile | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| 2009-10-07 | 2013-09-04 |
| 4.20 x 2.20 x 0.50 inches | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| 3.70 ounces | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 319.00 | $ 320.00 |
| Display / Screen | |
| 2.8 inches | 5.7 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 143 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| Yes | Capacitive, Multi-touch |
| 5.8 | 8.9 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 9.46 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 4.73 | 9.68 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSDPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.9 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 1150mAh Li-Ion Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 240 hours standby time 5 hours talk time | 528 hours standby time 25 hours talk time |
| 2.8 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note 3 is much better than T-Mobile Tap, having a global score of 81.1 against 30.9. Even though Galaxy Note 3 is incredibly heavier than the T-Mobile Tap, it's a lot thinner and newer. Samsung Galaxy Note 3 has a much more vibrant display than T-Mobile Tap, because it has much more pixels per inch in the screen, a way better 1920 x 1080px resolution and a really larger screen.
The Samsung Galaxy Note 3 features a lot better hardware performance than T-Mobile Tap, because it has a graphics co-processor and more CPU cores. The Samsung Galaxy Note 3 features a way better camera than T-Mobile Tap, because it has a camera with a way higher 13 MP resolution. Galaxy Note 3 counts with a lot bigger storage capacity for games and applications than T-Mobile Tap.
The Samsung Galaxy Note 3 counts with a much better battery life than T-Mobile Tap, because it has a 178 percent greater battery size.
The Samsung Galaxy Note 3 is a little more expensive than the T-Mobile Tap, but it's still a good choice, because you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.