| Global Score | |
| 29.3 | 66.1 |
| Basic Information | |
| Verizon | Sony |
| -- | Android 4.1, 4.0.4 |
| -- | 2012-10-01 |
| 4.02 x 2.01 x 0.60 inches | 5.09 x 2.65 x 0.37 inches |
| 3.95 ounces | 5.22 ounces |
| -- | Black, Gray and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 120.00 | $ 125.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 4.5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | TFT |
| 167 pixels per inch | 326 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 8.3 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 1 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.37 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 5.72 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 1.30 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 8.8 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1850mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 220 hours standby time 4 hours talk time | 450 hours standby time 7 hours talk time |
| 1.36 | 3.76 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 3.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Xperia TL has a general score of 66.1, which is a lot better than Verizon Wireless Salute's 29.3 overall score. Xperia TL is a much heavier but a lot thinner device than Verizon Wireless Salute. The Sony Xperia TL has a lot better performance than Verizon Wireless Salute, because it has 2 more processing cores and a GPU.
Xperia TL has a way better looking display than Verizon Wireless Salute, because it has a much better 1280 x 720px resolution, a lot bigger display and a much greater display pixel density. Sony Xperia TL features a much greater storage capacity to install games and applications than Verizon Wireless Salute, because it has a SD extension slot that admits a maximum of 32 GB.
The Xperia TL takes way better pictures and videos than Verizon Wireless Salute, because it has a much better resolution back facing camera. The Xperia TL counts with a really longer battery lifetime than Verizon Wireless Salute.
The Xperia TL is a little more expensive than Verizon Wireless Salute, but it's still a good choice, because you can get a better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.