| Global Score | |
| 28.9 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Verykool | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 4.72 x 2.13 x 0.35 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.03 ounces | 4.62 ounces |
| Black, Blue, Green and White | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 150.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 5 inches |
| 220 x 176 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 141 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.5 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 (8974) chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.63 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| 800mAh Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| -- | 17 hours talk time |
| 2.24 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
Samsung Galaxy S4 has an overall score of 78.2, which is a lot better than the Verykool i130's general score of 28.9. Samsung Galaxy S4's body is somewhat thinner but much heavier than the Verykool i130. Samsung Galaxy S4 features a very superior processing unit than Verykool i130, because it has more cpu cores and a graphics co-processor.
Galaxy S4 features a much sharper display than Verykool i130, because it has a lot greater pixel number per inch of screen, a much larger display and a way higher resolution of 1920 x 1080px. Samsung Galaxy S4 counts with a greater camera than Verykool i130, because it has a camera with a lot better resolution.
The Galaxy S4 counts with a much better memory capacity to install applications and games than Verykool i130. Samsung Galaxy S4 counts with a way better battery performance than Verykool i130, because it has a 225 percent larger battery capacity.
Galaxy S4 costs a bit more money than the Verykool i130, but you can get a much better phone for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.