| Global Score | |
| 31.8 | 58.9 |
| Basic Information | |
| ZTE | Samsung |
| -- | Android 4.1.2 |
| -- | 2013-01-25 |
| 4.57 x 1.93 x 0.43 inches | 5.14 x 2.67 x 0.47 inches |
| 3.53 ounces | 5.24 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 90.00 | $ 90.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 4 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 480 x 800 pixels |
| -- | TFT |
| 167 pixels per inch | 233 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.8 | 7.6 |
| processor | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.83 |
| Storage | |
| -- | 4 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 3.82 |
| Camera | |
| 3.00 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 5.06 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| UMTS, EDGE, GPRS and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.5 | 4.2 |
| Battery Life | |
| 820mAh Li-Ion Battery | 1700mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 570 hours standby time 15.1 hours talk time |
| 2.32 | 3.52 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Xcover 2 is much better than ZTE F160, getting a 58.9 score against 31.8. Despite being the best cellphone in this comparison review, Galaxy Xcover 2 is a just a little bit thicker and noticeably heavier cellphone than the ZTE F160. Galaxy Xcover 2 has a lot better looking display than ZTE F160, because it has more pixels per screen inch, a really larger screen and a way better resolution of 800 x 480.
Samsung Galaxy Xcover 2 counts with a much greater memory to install applications and games or saving photos and videos than ZTE F160. Galaxy Xcover 2 counts with a much greater hardware performance than ZTE F160, because it has an additional graphics processor and more CPU cores. The Galaxy Xcover 2 counts with a very superior battery performance than ZTE F160, because it has a 1700mAh battery size.
The Samsung Galaxy Xcover 2 has a much better camera than ZTE F160, because it has a lot higher 5 mega pixels resolution back camera.
The Galaxy Xcover 2 costs exactly the same than the ZTE F160, which makes it an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.