| Global Score | |
| 34.6 | 77.3 |
| Basic Information | |
| ZTE | Samsung |
| Android 2.1 | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 4.20 x 2.33 x 0.55 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.70 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 199.00 | $ 205.00 |
| Display / Screen | |
| 2.8 inches | 5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 143 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| Yes | Capacitive, Multi-touch |
| 5.5 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| 3.20 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 5.06 | 9.02 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 3.4 | 7 |
| Battery Life | |
| 1280mAh Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 250 hours standby time 4.2 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.96 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer and Compass | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S4 is a lot better than ZTE N720, having a score of 77.3 against 34.6. Galaxy S4's construction is much thinner but somewhat heavier than the ZTE N720. These devices come with Android OS (operating system), but the Galaxy S4 has a newer 4.4.2 version and ZTE N720 has Android 2.1. The Galaxy S4 counts with a much faster CPU than ZTE N720, because it has more processing cores and a graphics co-processor.
The Galaxy S4 features a way better display than ZTE N720, because it has a way higher resolution of 1920 x 1080, a way larger display and much more pixels per display inch. The Galaxy S4 counts with a lot bigger storage capacity for applications and games than ZTE N720. The Galaxy S4 captures a lot better photographs and videos than ZTE N720, because it has a way more MP back camera.
Galaxy S4 counts with a way better battery lifetime than ZTE N720, because it has a 103 percent greater battery size.
Samsung Galaxy S4 costs a little more money than the ZTE N720, but it's still a convenient choice, as you can get a better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.