Alcatel OT-708a is a quite basic phone, with a 1.3 mega-pixels back camera and a 2.4 inches touch-screen.
This cellphone counts with a 5,12 MB internal memory, which may be adequate for some users knowing that this cellphone also has a slot for an external memory card to store pictures and videos.
This phone isn't a compact cellphone, given that it is 3.78" long,but it only contains a 2.4" display. This cellphone is a little thick for current standards, being as thick as 0.57 inches. The Alcatel OT-708a isn't very light comparing with today standards, with a weight of 2.93 oz.
This phone is only equipped with a 1.3 megapixels back camera.
Alcatel packed this cellphone with a nice 2.4-inches display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), providing this cellphone with a good graphic quality. Its display uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
This cellphone uses a small 750 mAh Li-Ion removable battery, which is quite low for a thirsty cellphone like this. According to Alcatel, this phone has an estimated 8 hours talk time and a 350 hs stand by time.
The Alcatel OT-708a works with a SIM card to use GSM services.
Alcatel is offering this cellphone for 50 dollars, which is not a really offer for comparing with other similar devices.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 3.78 x 2.06 x 0.57 inchesMetric9.6 x 5.23 x 1.45 cmImperial |
| Weight: | 2.93 ouncesMetric83.06 gImperial |
| Price: | $ 50.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Internal Memory: | 5,12 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 4 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 750 mAh |
| Stand-by Time: | 350 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.