Alcatel OT-880 is a low end device, including a small sized 2.4 inches touch-screen and a 2 mega-pixels back camera.
The Alcatel OT-880 is a bit heavy for a cellphone this size, weighting 4.16 oz. This phone is for sale in three color options, orange, red and gray. This device is quite thick compared to nowadays devices, being as thick as 0.65". Even though this phone is as big as 4.17 inches long, it only holds a way smaller 2.4 inches display.
This phone has a little 61,44 MB internal storage memory, which might be enough for basic users considering this phone also has an SD extension slot to store songs, photos and videos and even some games and apps that can be installed in the external memory.
This phone has only a 2 MP back camera.
This phone includes a nice 320 x 240 (QVGA) 2.4" screen, providing this phone with a decent graphical experience. Its screen uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This phone has a 850 mAh small sized Li-Ion removable battery providing this cellphone with a below average battery life. Alcatel afirms this phone has a 560 hs stand by time and a 9 hs talk time.
The Alcatel OT-880 includes 3G data connection, over EDGE technologies. This phone uses a SIM card for GSM services.
Alcatel is offering the Alcatel OT-880 for 70 dollars, which is a very high price for comparing with other similar cellphones.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 4.17 x 2.24 x 0.65 inchesMetric10.59 x 5.69 x 1.65 cmImperial |
| Weight: | 4.16 ouncesMetric117.93 gImperial |
| Colors: | Gray, Orange and Red |
| Price: | $ 70.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Internal Memory: | 61,44 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 850 mAh |
| Stand-by Time: | 560 hours |
| Talk Time: | 9 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.