Alcatel OT-C701a is a quite basic cellphone, counting with a 0.3 megapixels back facing camera and a 1.8-inches screen.
This cellphone is available in a nice range of color variations like black, purple, orange and blue. This device feels a bit heavyweight comparing to other cellphones , weighting 2.93 ounces. This device is a little thick for today's standards, being as thick as 0.87 inches. This device isn't really a compact device, taking into consideration it is 3.5" long and 1.8 inches wide,but it just packs a 1.8" screen.
This cellphone comes with a 10,24 MB internal memory, a low quantity that might be enough for basic users having that it also has a slot for SD memory cards to store songs, photos and videos.
The Alcatel OT-C701a has only a 0.3 MP back facing camera.
The Alcatel OT-C701a has a poor 160 x 128 1.8 inches screen, which makes screen pixels too big and noticeable.
This phone features a low capacity 750 mAh Li-Ion replaceable battery, which is quite low for a phone like this. According to Alcatel, this cellphone has an aproximate 7 hs talk time and a 300 hs stand by time.
The Alcatel OT-C701a uses a SIM card for GSM carriers.
The Alcatel OT-C701a is not a good choice considering it is offerred for 50 dollars, while some similar devices are being sold for much less than that.
Alcatel 1 5033J Unlocked Smartphone Dual Sim 5" 18:9 Display, Android Oreo (Go Edition), 8MP Rear Camera, 4G LTE - Works Worldwide (NOT Verizon - Boost - Metro)
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
Alcatel 4G LTE Tablet Unlocked GSM 3T10 8088x 10 inch 16GB 2Gb Ram (LTE Asia Africa Europe Digitel Cuba) + Keyboard/Case
Shop now
Alcatel 1V 2020 (32GB, 2GB) 6.22" HD+ Display, 4000mAh Battery, Fingerprint Sensor, GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model 5007A (Metallic Black)
Shop now
Alcatel Tetra 4G LTE Unlocked 5041C 5 inch 16GB Usa Latin & Caribbean Bands Android Oreo 8.1
Shop now
Alcatel Verso 5044C | (16GB, 2GB RAM) | 5.0" Full HD Display | 5MP Camera | 2050 mAh Battery | Android 7.0 Nougat | 4G LTE Smartphone | (GSM Unlocked)
Shop now
Alcatel OneTouch Ideal 4G LTE AT&T GSM Unlocked 4060A Android 5MP 8GB Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Dimensions: | 3.50 x 1.80 x 0.87 inchesMetric8.89 x 4.57 x 2.21 cmImperial |
| Weight: | 2.93 ouncesMetric83.06 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Orange and Purple |
| Price: | $ 50.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 10,24 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 1 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 750 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.