Amoi N828P is a decently made cellphone, having a medium 4.5 inches capacitive screen, an extremely powerful Quad-Core processor ticking at 1300 MHz, an 8 MP back facing camera and a 3 MP front camera. But let's get into some more detail.
This cellphone just has 0 inches long, but it manages to hold a 4.5 inches screen.
This phone has a nice 960 x 540 4.5" screen, which makes all pictures and movies look very nice. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
Amoi decided to equip this device with an extremely powerful 1.3 gigahertz Quad-Core processing unit, included in the MediaTek MT6582 system chip with only 1 GB of RAM which is a little disappointing for a device of this level.
This phone includes wi-fi connection (although it can't be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot), HSPA+ 4G connection type, that is not as fast as LTE-A or LTE networks and 3G fast connection type, supported by HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone supports dual SIM so it is able to work with 2 different phone numbers or carriers at the same time.
This phone features two cameras, an 8 MP back side camera and a 3 mega-pixels front camera. To complete the camera, it also features flash.
The Amoi N828P features a huge 2050 mAh Li-Ion battery providing this cellphone a quite long battery duration.
This phone also comes with some nice characteristics such as Bluetooth, GPS Geolocation and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Amoi sells this cellphone for $ 249, which is not cheap for this kind of phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Amoi |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2050 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.