AT&T Fusion is a quite basic Android device, which counts with a 3.5" multi-touch screen, a fast 600 MHz processing unit and a 3.2 megapixels back-facing camera. But let's get into much more details.
AT&T decided to power this cellphone with a quite powerful 600 MHz processor with only 256 MB of RAM. This device counts with a 524,29 MB internal storage memory, a low quantity that may be enough for basic users considering the AT&T Fusion also has a slot for external memory cards to store photographs and videos and even some applications that allow being installed in the external memory.
It appears that AT&T didn't care about the weight in this 4.13 oz cellphone. AT&T is offering the AT&T Fusion in color blue.
This cellphone is equipped with a nice 3.5 inches display with a 480 x 320 resolution, giving this cellphone a mid level graphic quality. Its display uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
This phone is equipped with only a 3.2 MP back side camera. To complete the camera, it also has auto-focus.
This phone features a mid sized 1400 mAh Li-Ion removable battery, which is quite poor for a thirsty phone like this. This device has an aproximate 390 hours stand by time and a 6.6 hs talk time according to AT&T.
This cellphone provides wi-fi connectivity (although it can't be shared with other devices around, as a mobile mobile hotspot) and 3G fast data connection, supported by HSPA, UMTS and EDGE technologies. The AT&T Fusion works with a SIM card for GSM networks.
The AT&T Fusion also comes with a handful of interesting features such as Bluetooth (2.1, EDR) and GPS Navigation, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone is being sold for $ 60, which is a high price for this type of cellphone.
Moto G9 Power 2021 XT2091, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 128GB, 4GB, Metallic Sage - GSM Unlocked (T-Mobile, AT&T, Metro)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | AT&T |
| Operating System (OS): | Android 2.3.4 |
| Also Known As: | Huawei Jengu U8652 |
| Product code: | U8652 |
| Dimensions: | 4.57 x 2.38 x 0.47 inchesMetric11.61 x 6.05 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 4.13 ouncesMetric117.08 gImperial |
| Colors: | Blue |
| Price: | $ 60.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 600 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Internal Memory: | 524,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 390 hours |
| Talk Time: | 6.6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.