BlackBerry Curve 8310 is a not very powerful phone, featuring a 2 mega-pixels back camera.
Blackberry appears to have forgotten about weight optimization in this 3.91 oz phone. This cellphone is quite thick compared to today's phones, being as thick as 0.61 inches.
This phone has a beautiful 240 x 320 (QVGA) display, providing this cellphone with a great image quality.
This phone includes 3G connectivity, over EDGE technologies. This device works with a SIM card to use GSM services.
This phone is only equipped with a 2 megapixels back facing camera. Additionally, this phone's camera also has flash.
This cellphone counts with a poor 1100 mAh Li-Ion removable battery that can keep this phone running for some hours, but you may need to charge it after some moderate to heavy usage. According to Blackberry, the BlackBerry Curve 8310 has an estimated talk time of 4 hs and a stand by time of 408 hs.
This cellphone is priced $ 165, a really high price for this type of cellphone.
Authentic OEM BlackBerry Curve 8310 Phone Custom Leather Pull Wrist Strap / Lanyard in black. RIM
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Blackberry |
| Operating System (OS): | BlackBerry |
| Dimensions: | 4.21 x 2.36 x 0.61 inchesMetric10.69 x 5.99 x 1.55 cmImperial |
| Weight: | 3.91 ouncesMetric110.85 gImperial |
| Price: | $ 165.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 308 pixels per inchMetric121.26 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 312 MHz |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Stand-by Time: | 408 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.