BLU Tango is a quite basic phone, equipped with a 600 MHz processor, a 3.2 MP back-facing camera and a 2.8-inches screen.
This cellphone is offerred in 2 colors, black and white. Although this phone is 3.89" long and 2.17" wide, it only comes with a much smaller 2.8" screen. This phone is quite thick for current standards, with its 0.51" thickness.
This cellphone has an amazing 2.8-inches screen with a x resolution, which makes everything look absolutely perfect. Its screen uses TFT yes technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
BLU decided to build this device with a powerful CPU speeding at 600 MHz.
The BLU Tango features wifi connectivity (but it can't share it with other devices around, acting as a hotspot) and 3G internet connection, supported by UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card to use GSM services.
This cellphone only has a 3.2 megapixels back side camera.
This device also comes with some cool characteristics such as Bluetooth (2.1), GPS Navigation and FM Radio, and Accelerometer.
The BLU Tango packs a 1000 mAh low capacity Li-Ion removable battery, which is not really enough for a thirsty device like this.
This phone is really overvalued considering it costs $ 59, and many similar phones are offerred way cheaper than that.
Blu D100b Tango GSM Quad-Band Phone with Android OS 2.2, Wi-Fi, GPS Navigation, Bluetooth and MicroSD Slot - Unlocked Phone - US Warranty - White
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Dimensions: | 3.89 x 2.17 x 0.51 inchesMetric9.88 x 5.51 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 59.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Pixel density: | 333 pixels per inchMetric131.1 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 600 MHz |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.