Dell Aero is a not very powerful Android phone, having a 5 MP back side camera, a fast processor running at 624 megahertz and a medium 3.5 inches multi-touch capacitive display.
Dell decided to sell this phone with a good processor speeding at 624 megahertz and only 256 MB RAM.
This cellphone is 4.8 inches long, but it's only able to hold a smaller 3.5 inches screen. This device is very slim and practical, while it's not as thin as many other devices currently available, with a thickness of 0.46 inches. Dell has made a great job making this cellphone weight just 3.67 oz.
Dell packed the Dell Aero with a nice 3.5" display, and a resolution of 640 x 360 , which makes everything look great. Its display uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This device is equipped with only a 5 megapixels back facing camera. To complete the camera, it also includes flash.
This phone provides WiFi connectivity (but it can't share it with other devices acting as a hotspot) and the fastest 3G internet connection, over HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This device works with a SIM card for GSM networks.
This device also comes with some cool features like Bluetooth (2.0, EDR) and GPS Navigation, and some sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
This phone costs about 75 dollars, which is a high price for a phone this level.
Dell Inspiron 7000 14" FHD 2-in-1 Touchscreen Laptop | AMD Ryzen 5 4500U | 16GB RAM | 512GB SSD | Backlit Keyboard | Windows 10 Home | Sandstorm
Shop now
Dell Latitude E5450 14in Laptop, Intel Core i5-5300U 2.3Ghz, 8GB RAM, 256GB Solid State Drive, Windows 10 Pro 64bit (Renewed)
Shop now
Dell Latitude 7480 14in FHD i5-6300U 16GB 256GB SSD Webcam Backlit Keyboard Black (Renewed)
Shop now
Dell Inspiron 7000 14" FHD 2-in-1 Touchscreen Laptop | AMD Ryzen 5 4500U | 8GB RAM | 256GB SSD | Backlit Keyboard | Windows 10 Home | Sandstorm
Shop now
Dell XPS7390 13" InfinityEdge Touchscreen Laptop, Newest 10th Gen Intel i5-10210U, 8GB RAM, 256GB SSD, Windows 10 Home
Shop now
Dell Inspiron 5406 2-in-1 Laptop, 14" 1366x768 Touchscreen, n Intel (R) Core (TM) i5-1135G7 Processor, 8GB RAM, 256GB SSD, Windows 10
Shop now
Dell XPS 17 9710 Touchscreen Laptop, 17 inch UHD+ Display - Intel Core i7-11800H, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB GDDR6, Windows 10 Pro - Platinum Silver (Latest Model)
Shop now
Dell Inspiron 13 5310, 13.3 inch QHD (Quad High Definition) Laptop - Thin and Light Intel Core i7-11370H, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, NVIDIA GeForce MX450, Dell Services - Windows 10 Home (Latest Model)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Dell |
| Operating System (OS): | Android 1.5 |
| Also Known As: | Dell Mini 3 |
| Dimensions: | 4.80 x 2.28 x 0.46 inchesMetric12.19 x 5.79 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 3.67 ouncesMetric104.04 gImperial |
| Price: | $ 75.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 360 x 640 pixels |
| Pixel density: | 210 pixels per inchMetric82.68 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 624 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.