Doro 8050 is a mid level Android cellphone, featuring a large 5.5-inches screen, and two cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 5 megapixels front camera. Let's take a closer look at what this cellphone can give us.
This phone is a very compact phone, taking into account that it packs a 5.5 inches display and it only has 6.02 inches long and 2.79" wide. This device is just 0.36" thick, making it one of the thinnest phones in the market. has made a great job making this device weight only 5.82 oz.
This cellphone comes with a 16 GB interesting internal storage and an SD card slot, allowing you to install a couple hundred apps and games without any trouble.
This phone features two cameras, a 13 MP back side camera and a 5 mega-pixels front facing camera.
equipped this phone with a good looking 5.5 inches display, and a 720 x 1440 resolution, which makes all pictures and movies look beautiful.
The Doro 8050 provides wifi capability (and it can share it with other devices as a mobile hotspot) and LTE (4G) high speed data connection. The Doro 8050 uses a Nano SIM card to connect to GSM networks.
This phone packs a 3000 mAh big capacity Nano SIM non-replaceable battery, enough to provide this phone with an incredible battery duration. An issue to take into consideration is that this phone's battery isn't replaceable so you won't be able to replace it when it begins to lose capacity, while with its 3000 mAh you will probably buy a new phone before it becomes a real problem.
The Doro 8050 also comes with a couple of useful features such as Fingerprint Scanner, Bluetooth (4.2 ) and GPS Localization, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Gyroscope.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 9.0 Pie |
| Variant: | See other variants reviews |
| Dimensions: | 6.02 x 2.79 x 0.36 inchesMetric15.29 x 7.09 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 5.82 ouncesMetric164.99 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 293 pixels per inchMetric115.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm 215 |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 308 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Nano SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.