Doro 8050 is a decently made device, packed with a really big 5.5" display, a 1.3 GHz Quad-Core processing unit, and two cameras, a 13 mega-pixels back side camera and a 5 mega-pixels front facing camera.
This phone is powered by a Qualcomm 215 system chip, which holds a very fast Quad-Core processing unit clocking at 1300 MHz and a big 2 GB RAM. This device comes with aquite big 16 GB internal storage and an SD memory slot, which allows the user to store a couple hundred applications and games without any trouble.
has made an excellent design job making the Doro 8050 weight only 5.82 ounces. This phone is just 0.36" thick, taking it to the thinnest cellphone's category. This device is a compact cellphone, taking into account that it packs a 5.5" display and it has just 6.02 inches long and 2.79 inches wide. Regarding its materials, this cellphone is mostly made of Plastic and Plastic .
The Doro 8050 is equipped with a good looking 5.5" screen with a 720 x 1440 resolution, which makes all photos and videos look colorful and brightful.
This phone is equipped with two cameras, a 13 megapixels back facing camera and a 5 megapixels front side camera.
This device has wifi capability (which can be shared with other devices around, as a mobile hotspot). The Doro 8050 works with a Nano SIM card to use GSM services.
The Doro 8050 also includes a couple of nice characteristics such as Bluetooth (4.2 ) and GPS (Global Positioning System), and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone counts with an inmense 3000 mAh Nano SIM non-removable battery that can keep it running for several hours and even reach the end of the day without having to charge it. An issue to evaluate is that the Doro 8050's battery isn't removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to lose its charge, even though with such a great capacity you will probably buy a new device before it becomes a real problem.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 9.0 Pie |
| Variant: | See other variants reviews |
| Dimensions: | 6.02 x 2.79 x 0.36 inchesMetric15.29 x 7.09 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 5.82 ouncesMetric164.99 gImperial |
| Materials: | Plastic and Plastic |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 293 pixels per inchMetric115.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm 215 |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 308 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Nano SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 9(1800), 12(700 a), 13(700 c), 14(700 PS), 17(700 b), 38(2600) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 2(1900), 5(850), 8(900) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.