Fly Chat TS111 is a low-end phone, coming with a 2.8-inches display and a 1.3 MP back-facing camera.
This device counts with a poor 32,77 MB internal memory, which could be adequate for some users knowing that this cellphone also has an SD memory slot to store songs, pictures and videos and even some apps that allow being installed in the external memory.
Whereas this cellphone is 5.1 inches long and 2.2 inches wide, it only comes with a much smaller 2.8" screen. Fly just sells this cellphone in color black. Fly has made an excellent design job making the Fly Chat TS111 weight just 3.47 oz.
This cellphone is only equipped with a 1.3 mega-pixels back side camera. This cellphone also captures VGA 640x480 videos at 15 frames per second.
Fly designed this phone with an average 2.8 inches screen, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes everything look quite vivid.
This cellphone features a medium capacity 1300 mAh removable battery that provides this cellphone a below average battery duration comparing with other similar cellphones.
This phone has 3G internet connection, using EDGE technologies. This phone has dual SIM so it's able to use two different phone lines and even different carriers in the same cellphone.
The Fly Chat TS111 is very overpriced considering it costs $ 249, while many similar phones can be found for much less money.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Fly |
| Dimensions: | 5.10 x 2.20 x 0.49 inchesMetric12.95 x 5.59 x 1.24 cmImperial |
| Weight: | 3.47 ouncesMetric98.37 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 312 MHz |
| RAM Memory: | 32 MB |
| Internal Memory: | 32,77 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 8 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (15 fps) (VGA) |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.