Fly Eon DS107D is a low-end phone, including a 0.3 megapixels back side camera and a small 1.8" screen.
Although this phone is as big as 4.42 inches long and 1.85" wide, it only comes with a much smaller 1.8 inches screen. The Fly Eon DS107D is a little bit thick for nowadays standards, being as thick as 0.51 inches. Fly has made an amazing job making this cellphone weight only 2.36 ounces. Fly is offering the Fly Eon DS107D in color black.
This phone comes with a small 32,77 MB internal storage, which could be enough for some users knowing that it also has an SD extension slot to store songs, photos and videos and even some games and apps that can be installed in the external memory.
The Fly Eon DS107D is only equipped with a 0.3 mega-pixels back camera. The Fly Eon DS107D can also shoot QVGA 320x240 videos at 6 fps.
This device has a mediocre 1.8-inches screen with a 160 x 128 resolution, making images look less detailed.
This cellphone counts with a 800 mAh small battery, which is not really enough for a thirsty device like this.
The Fly Eon DS107D provides 3G internet connection, using EDGE technologies. This phone uses 2 SIM cards so it is able to use two different phone lines or carriers.
Fly sells the Fly Eon DS107D for $ 249, which is very expensive for this type of cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Fly |
| Product code: | DS107D |
| Dimensions: | 4.42 x 1.85 x 0.51 inchesMetric11.23 x 4.7 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 2.36 ouncesMetric66.9 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 312 MHz |
| RAM Memory: | 32 MB |
| Internal Memory: | 32,77 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 8 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Talk Time: | 2.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (6 fps) (QVGA) |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.