Fly Posh DS131 is a low end device, including a 2 MP back facing camera and a compact 2.6-inches display.
Fly did an excellent job making the Fly Posh DS131 as lightweight as 3.48 oz. Fly made the Fly Posh DS131available only in black color. This cellphone is incredibly slim, with a thickness of just 0.29 inches. The Fly Posh DS131 is 5.03" long and 2.07 inches wide, but it's only able to pack a much smaller 2.6 inches screen.
The Fly Posh DS131 has a 131,07 MB internal memory, which could be enough for some users considering this device also has an external SD slot to store songs, pictures and videos.
This phone has an average 2.6 inches display with a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes everything look quite colorful and brightful.
The Fly Posh DS131 offers 3G internet connection, supported by EDGE technologies. This phone has two SIM cards so it's able to work with two different carriers or phone numbers.
This phone only has a 2 MP back camera. The Fly Posh DS131 can also capture QVGA 320x240 videos at 8 fps. This phone also features flash.
This cellphone uses a small sized 700 mAh battery providing this cellphone with a below average battery life.
Fly is selling the Fly Posh DS131 for $ 249, which is not a really offer for a phone this level.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Fly |
| Dimensions: | 5.03 x 2.07 x 0.29 inchesMetric12.78 x 5.26 x 0.74 cmImperial |
| Weight: | 3.48 ouncesMetric98.66 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 2.6 inchesMetric6.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 154 pixels per inchMetric60.63 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 360 MHz |
| RAM Memory: | 64 MB |
| Internal Memory: | 131,07 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 700 mAh |
| Talk Time: | 5.6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 320 x 240 (8 fps) (QVGA) |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.