HP iPAQ h6300 is a low level Windows Mobile Professional phone, equipped with a 0.3 megapixels back facing camera. But let's get into more details.
This cellphone comes with a 56,32 MB internal storage, a poor quantity that may be enough for some users having that the HP iPAQ h6300 also has an SD memory slot to store pictures and videos and even some applications that allow being installed in the external memory.
This cellphone is quite thick compared to today's devices, with its 0.78" thickness. HP forgot about weight optimization in this 6.7 oz phone, much heavier than other similar cellphones.
This phone is only equipped with a 0.3 megapixels back facing camera.
HP designed the HP iPAQ h6300 with a mediocre display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), which makes display pixels too big and noticeable. This display uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
The HP iPAQ h6300 includes Wi-Fi connection (but it can't be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot). This phone works with a SIM card for GSM services.
This phone uses a good 1800 mAh Li-Ion battery, which is quite poor for a demanding device like this. According to HP, this cellphone has a reported 5 hours talk time and a 132 hours stand by time.
This phone costs around 40 dollars, which is expensive for comparing with other similar devices.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HP |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 2003 |
| Also Known As: | HP 6325, HP 6315, HP 6310, HP 6320 |
| Product code: | h6300, HP6325, HP6315, HP6310, HP6320 |
| Dimensions: | 4.68 x 2.91 x 0.78 inchesMetric11.89 x 7.39 x 1.98 cmImperial |
| Weight: | 6.70 ouncesMetric189.94 gImperial |
| Price: | $ 40.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | TI OMAP 1510 (Single-Core 168 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| Internal Memory: | 56,32 MB |
| SD Card Slot: | SD, MMC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 132 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.1 |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.