HP iPAQ rw6800 is a quite basic cellphone, equipped with a 2 mega-pixels back camera and a quite powerful processor clocking at 416 MHz. We will get a better understanding of this cellphone's pros when we get into more details.
HP forgot about weight optimization in this 4.94 ounces device, far heavier than other similar cellphones. This cellphone is a bit thick for today's standards, with a thickness of 0.77 inches.
HP designed this device with a mediocre screen, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), making everything look worse than it really is. Its screen uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
HP decided to sell this cellphone with a good processing unit speeding at 416 MHz and just 64 MB of RAM.
The HP iPAQ rw6800 features wi-fi connectivity (but it can't share it with other devices acting as a mobile hotspot) and 3G connection type, using EDGE technologies. The HP iPAQ rw6800 uses a SIM card for GSM services.
This phone is only equipped with a 2 mega-pixels back facing camera. Additionally, the camera counts with flash.
This cellphone counts with a medium 1530 mAh Li-Ion removable battery providing the HP iPAQ rw6800 with a quite short battery life. According to HP, this phone has a reported stand by time of 280 hours and a talk time of 5.5 hours.
The HP iPAQ rw6800 is being sold for around $ 50, which is a really high price for this kind of device.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HP |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 5.0 |
| Also Known As: | O2 Xda Atom |
| Dimensions: | 4.02 x 2.28 x 0.77 inchesMetric10.21 x 5.79 x 1.96 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Price: | $ 50.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Intel PXA272 (Single-Core 416 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | miniSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1530 mAh |
| Stand-by Time: | 280 hours |
| Talk Time: | 5.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.2 |
| Infra-red: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.