HTC One M8s is a high-end Android cellphone, which features a pretty large 5 inches display, an extremely powerful 1.7 GHz Octa-Core processor, and 2 cameras, a 13 megapixels back side camera and a 5 mega-pixels front camera.
Regarding its construction, this phone is mostly made with Aluminum . HTC appears to have forgotten about weight optimization in this 5.64 oz phone. The HTC One M8s is a compact device, taking into consideration it features a 5 inches screen and it has just 5.76 inches long. The HTC One M8s has an amazing design, with a thickness of just 0.38". This cellphone is for sale in color 16 777 216.
HTC designed this cellphone with an awesome 5" display, and a 1080 x 1920 (Full HD) resolution, giving this device a great graphical experience.
This phone comes with a Qualcomm Snapdragon 615 8939 chip, which holds a very fast Octa-Core processor clocking at 1700 megahertz and a great 2 GB of RAM memory. A good advantage of this device is its big 16 GB internal memory and an SD extension slot, enough to store a couple hundred applications and games without worrying about space.
This device includes wi-fi connection (which it can share with other devices around, acting as a wireless router), 4G (LTE) fast connectivity and also HSPA+ internet connection, a lower speed 4G network and the fastest 3G connection type, supported by HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone works with a Nano SIM card for GSM services.
This cellphone has two cameras, a 13 megapixels back side camera and a 5 mega-pixels front-facing camera. It is also able to film Full HD 1920x1080 videos.
This device also includes a few nice features like NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your cellphone close to another NFC device or tag), Bluetooth (4.0 ) and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope, Barometer and Compass.
This device uses a big 2840 mAh Li - Polymer non-replaceable battery that can keep this cellphone running for several hours without charging it. An issue to consider is that this phone's battery isn't removable so you won't be able to replace it when it starts to lose its charge, whereas with its 2840 mAh you will probably replace this phone before that becomes an issue.
No matter if you want a gaming device, need a cellphone majorly for internet broswing and social networks, you love taking photos or are looking for a cellphone for work, this phone is very appropiate .
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Android 5.0 Lollipop |
| Variant: | See other variants reviews |
| Dimensions: | 5.76 x 2.78 x 0.38 inchesMetric14.63 x 7.06 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 5.64 ouncesMetric159.89 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Aluminum |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 615 8939 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1700 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 405 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2840 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Focal length: | 28mm (35mm equivalence) |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800 DD) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.