HTC One M8s is a very solid Android cellphone, equipped with a good performance 1.7 gigahertz processor, a quite big 5" touch-screen, and 2 cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 5 MP front camera.
HTC equipped the HTC One M8s with a good performance 1.7 GHz processing unit, included in a Qualcomm Snapdragon 615 8939 chip with a huge 2 GB of RAM. A good point of this phone is its big 16 GB internal storage and a slot for an external memory card, allowing you to store a couple hundred applications and games without any problem.
About its aspect, this phone is majorly created with aluminum. This phone is incredibly slim and good-looking, being just 0.38" thick. The HTC One M8s is a very compact cellphone, given that it has a 5 inches display and it is just 5.76" long. This cellphone doesn't feel very lightweight for a device of this size, with a weight of 5.64 ounces. This phone is offerred in a variety of colors, gray, pink, blue, red and gold.
HTC equipped this phone with a incredible 5 inches display, and a resolution of 1920 x 1080 (Full HD), giving this device a perfect graphical experience. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
The HTC One M8s features two cameras, a 13 mega-pixels back side camera and a 5 mega-pixels front facing camera. It is capable of capturing Full HD 1920x1080 videos. Additionally, this phone's camera also has a lot of interesting features: flash, digital image stabilization, auto-focus, face detection shooting, HDR mode and geo tagging.
This device uses a 2840 mAh long lasting Li - Polymer non-replaceable battery that provides this phone an incredible battery duration. An issue to take into consideration is that this device's battery isn't removable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to have trouble holding its charge, while with so much capacity you will probably discard this cellphone before that becomes an issue.
This phone has WiFi capability (but it can't be provided to other devices acting as a hotspot), 4G LTE great performance internet connection and also HSPA+ connectivity, which is a lower speed 4G type and 3G fast data connection, supported by HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone uses a Nano SIM card for GSM networks.
This cellphone also features some cool features as Near Field Communication (NFC), Bluetooth and GPS Navigation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope, Barometer and Compass.
HTC sells this cellphone for $ 249, which is not a really offer for comparing with similar cellphones. It doesn't matter whether you need it for work, are a photography fan, will use this cellphone mostly for social networks or will use this device to play games, you will definitely love this phone.
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Android 5.0 |
| Variant: | See other variants reviews |
| Dimensions: | 5.76 x 2.78 x 0.38 inchesMetric14.63 x 7.06 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 5.64 ouncesMetric159.89 gImperial |
| Colors: | Blue, Gold, Gray, Pink and Red |
| Materials: | Aluminum |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 615 8939 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Single-Core 1700 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB (800 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 405 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2840 mAh |
| Talk Time: | 20.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Focal length: | 28mm (35mm equivalence) |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Digital Image Stabilization, Face Detection Shooting, Geo Tagging and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 800 (band 20), 850 (band 5), 900 (band 8), 1800 (band 3), 2600 (band 7) |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.