HTC Universal is a low-end cellphone, coming with a 1.3 MP back side camera and a powerful processing unit running at 520 MHz.
HTC decided to power this phone using a quite powerful 520 megahertz CPU with as little as 64 MB RAM memory.
This time, HTC forgot about optimizing the weight, putting together a 10.05 oz cellphone. This device is a bit thick compared to current phones, with a thickness of 0.98".
This device includes a mediocre screen with a 480 x 640 (VGA) resolution, giving this cellphone a low detail image quality. This screen uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This device provides wi-fi connectivity (but it can't provide it to other devices as a mobile mobile hotspot) and 3G connectivity, over UMTS technologies. The HTC Universal uses a SIM card for GSM services.
This cellphone only features a 1.3 mega-pixels back side camera. To complete the camera, it also features flash.
The HTC Universal counts with a good 1620 mAh Li-Ion removable battery that can keep this cellphone running for many hours, although you will probably need to charge it after some moderate use. This cellphone has an aproximate 8 hs talk time and a 260 hours stand by time according to HTC.
This phone is being sold for about 60 dollars, which is expensive for comparing with similar cellphones.
HTC One M9 Unlocked GSM 4G LTE 20MP Camera Smartphone (Silver/Gold)
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
HTC U12+ Factory Unlocked Phone - 6" Screen - 64GB - Translucent Blue (U.S. Warranty)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 5.0 |
| Dimensions: | 5.04 x 3.19 x 0.98 inchesMetric12.8 x 8.1 x 2.49 cmImperial |
| Weight: | 10.05 ouncesMetric284.91 gImperial |
| Price: | $ 60.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 640 x 480 pixels (VGA) |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Intel Bulverde (Single-Core 520 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | SD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1620 mAh |
| Stand-by Time: | 260 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.1 |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.