Huawei Ascend G350 is a mid level phone, including a medium sized 4" capacitive display, a fast 1 gigahertz Dual-Core processor, and two cameras, a 5 MP back camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera.
This phone is a bit heavy comparing with today standards, with a weight of 4.94 oz. Huawei offers the Huawei Ascend G350 in three colors, black, green and red.
This phone is equipped with a nice 800 x 480 4-inches screen, which makes everything look great.
This phone ships with a great performance 1 GHz Dual-Core processor with 512 MB RAM memory. This phone comes with areasonable 4 GB internal memory, which is adequate for the average user knowing that the Huawei Ascend G350 also has an SD card slot to store photographs and videos and even some apps that allow being installed in the external memory.
This cellphone features two cameras, a 5 MP back camera and a 0.3 MP front camera.
This phone has WiFi connection (which can be shared with other devices as a mobile hotspot) and the fastest 3G connection type, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card for GSM carriers.
This phone counts with a medium capacity 1730 mAh Li-Ion removable battery providing the Huawei Ascend G350 with a not very long battery life.
This cellphone also comes with a couple cool characteristics as Bluetooth (2.1, EDR) and GPS, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone costs around $ 149, high for comparing with similar phones. This cellphone is sold with Battery, Warranty card, Quick Start Guide, USB cable, charger, shockproof cover. and headset.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei P9 Lite (GSM) Unlocked Android 5.2-inch, 13MP Camera Smartphone - Black
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 4.93 x 2.57 x 0.47 inchesMetric12.52 x 6.53 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Colors: | Black, Green and Red |
| Accessories: | Battery, Quick Start Guide, USB cable, Warranty card, charger, headset, shockproof cover. |
| Price: | $ 149.00 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1730 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.