Huawei Ascend G525 is an interesting Android cellphone, packing a 1.2 gigahertz Quad-Core CPU, a 4.5-inches touch-screen, a 5 MP back-facing camera and a 0.3 MP front-facing camera. But let's get into a bit more detail.
Huawei decided to equip this device using an exceptional Quad-Core processing unit speeding at 1200 MHz, bundled in a Qualcomm Snapdragon S4 Pro Play MSM8225Q system chip with only 1 GB RAM memory which is a bit disappointing comparing with this cellphone's awesome processor. Helping with graphic intensive applications, this cellphone also counts with an Adreno 203 graphics processing unit ticking at 245 megahertz. This phone comes with a passable 4 GB internal memory, which is adequate for most users considering that it also has a slot for an SD memory card .
This phone is available in a lot of colors: black, yellow, blue and white. This phone is very slim, with a thickness of just 0.39 inches. Huawei appears to have forgotten about weight optimization in this 5.47 oz phone.
The Huawei Ascend G525 is equipped with a very good 960 x 540 4.5" display, giving this phone a very good graphic quality. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
The Huawei Ascend G525 provides WiFi capability (and it can be shared with other devices as a mobile hotspot) and fast 3G connectivity, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. The Huawei Ascend G525 has 2 SIM cards so it's able to use 2 different carriers or phone numbers in the same phone.
This device features two cameras, a 5 MP back facing camera and a 0.3 MP front camera. The camera also counts with auto-focus and geo tagging.
This cellphone also features a few nice characteristics as Bluetooth, GPS Geolocation and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Huawei Ascend G525 counts with a medium 1700 mAh battery, which is quite low for a demanding cellphone like this. According to Huawei, the Huawei Ascend G525 has an estimated 340 hs stand by time and a 5.8 hs talk time.
Huawei is offering this device for $ 155, which is very expensive for comparing with similar phones. This cellphone is probably a great option for you no matter if you need a device for gaming or want it majorly for social networks and internet browsing.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei P9 Lite (GSM) Unlocked Android 5.2-inch, 13MP Camera Smartphone - Black
Shop now
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 5.28 x 2.63 x 0.39 inchesMetric13.41 x 6.68 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 5.47 ouncesMetric155.07 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, White and Yellow |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Pro Play MSM8225Q |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 203 (245 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Stand-by Time: | 340 hours |
| Talk Time: | 5.8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.