Huawei Ascend is a quite basic phone, having a powerful 528 megahertz CPU, a 3.2 mega-pixels back camera and a 3.5 inches screen.
Huawei decided to power the Huawei Ascend using a quite powerful CPU ticking at 528 MHz and as little as 256 MB RAM.
This device is a bit thick for nowadays standards, with a thickness of 0.55". This phone doesn't feel very lightweight for a device of this size, weighting 4.76 oz.
The Huawei Ascend is equipped with only a 3.2 MP back camera.
Huawei packed the Huawei Ascend with a good level 3.5-inches screen, and a resolution of 480 x 320 , providing this device with a decent graphical experience. This screen uses LCD capacitive technology, but it's not multi-touch.
The Huawei Ascend uses a 1500 mAh medium sized Li-Ion removable battery, which is quite poor for a consuming cellphone like this. According to Huawei, the Huawei Ascend has an estimated 5 hours talk time and a 250 hs stand by time.
The Huawei Ascend includes WiFi connection (although it can't share it with other devices around, acting as a modem) and 3G connectivity, supported by EV-DO A technologies. This cellphone doesn't use a sim card, because it's not a GSM cellphone and it works in CDMA carriers.
This cellphone also features a few interesting features such as Bluetooth (provides communication with other cellphones and accessories) and GPS Geolocation, and a few sensors likeProximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Huawei Ascend is being sold for $ 59, high for comparing with similar phones.
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB 8GB RAM VOG-L29 Dual Sim Unlocked GSM 6.47" 40MP (Breathing Crystal)
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei P20 Pro 128GB Dual-SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Black) - International Version
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 2.1 |
| Product code: | M860 |
| Dimensions: | 4.57 x 2.44 x 0.55 inchesMetric11.61 x 6.2 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 4.76 ouncesMetric134.94 gImperial |
| Price: | $ 59.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 528 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.