Huawei IDEOS X3 is a fair quality device, counting with a fast processing unit speeding at 600 MHz, a medium 3.2-inches screen and a 3.2 MP back-facing camera.
Huawei decided to build this device with a powerful processing unit ticking at 600 MHz, packed into a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 chip with as little as 256 MB of RAM memory. Graphic rendering generally eats a lot of processing time, so this phone also uses an Adreno 200 GPU clocking at 128 megahertz to help handle those graphic tasks.
This cellphone is just available in red color. The Huawei IDEOS X3 feels a bit heavy for a cellphone this size, with a weight of 3.67 ounces. While this cellphone is slim and comfortable it's not so slim as many other phones on sale, with a thickness of 0.44 inches. The Huawei IDEOS X3 is 4.33" long and 2.22 inches wide, it just packs a much smaller 3.2" screen.
This cellphone has a good level 3.2" display with a 480 x 320 resolution, making everything look nice. This display uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone provides wi-fi connection (although it can't provide it to other devices around, acting as a hotspot) and the fastest 3G data connection, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card to use GSM services.
This phone is equipped with only a 3.2 megapixels back-facing camera.
The Huawei IDEOS X3 uses a 1200 mAh small sized Li-Ion replaceable battery that can keep it running for many hours, although you will probably need to charge it even after moderate use.
The Huawei IDEOS X3 also features a couple of nice features as Bluetooth (2.1), GPS Navigation and FM Radio, and some sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone is very expensive considering it is offerred for 69 dollars, while some similar phones cost much less than that.
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Black)
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei P20 Pro 128GB Dual-SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Black) - International Version
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Also Known As: | Huawei Blaze |
| Product code: | U8510-0 |
| Dimensions: | 4.33 x 2.22 x 0.44 inchesMetric11 x 5.64 x 1.12 cmImperial |
| Weight: | 3.67 ouncesMetric104.04 gImperial |
| Colors: | Red |
| Price: | $ 69.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 180 pixels per inchMetric70.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 |
| Processor: | ARM11 (Single-Core 600 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.