Huawei Pinnacle is a quite basic cellphone, which features a 1.3 megapixels back side camera and a 2.4" screen.
Huawei made a very nice design job making this phone as lightweight as 3.53 ounces. This cellphone is a little thick compared to current devices, being as thick as 0.51 inches. Even though the Huawei Pinnacle has 4.33" long, it only comes with a way smaller 2.4" screen.
Huawei packed this cellphone with a interesting 2.4" screen, and a resolution of 240 x 320 (QVGA), making everything look quite nice.
This cellphone doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM connections and it can work with CDMA networks.
The Huawei Pinnacle only has a 1.3 megapixels back facing camera. This device also shoots 220x176 videos.
The Huawei Pinnacle has a 900 mAh small sized replaceable battery that can keep it running for some hours, but you may need to charge it after some moderate use. According to Huawei, this phone has a reported 250 hs stand by time and a 4 hs talk time.
This cellphone is priced around $ 60, which is a high price for this type of cellphone.
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB 8GB RAM VOG-L29 Dual Sim Unlocked GSM 6.47" 40MP (Breathing Crystal)
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB+8GB RAM (VOG-L29) 40MP LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version, No Warranty in the US) (Aurora)
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Product code: | M635 |
| Dimensions: | 4.33 x 2.40 x 0.51 inchesMetric11 x 6.1 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 3.53 ouncesMetric100.07 gImperial |
| Price: | $ 60.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 220 x 176 |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.