Huawei Vision is a decent quality Android cellphone, with a good performance 1 gigahertz processing unit, a 3.7" multi-touch capacitive display, and 2 cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 0.3 megapixels front facing camera. We will get a better understanding of this phone's characteristics when we get into more details.
Huawei made the Huawei Visionavailable just in 3 different colors: black, yellow and gray. This cellphone is very slim and good-looking, being just 0.39 inches thick. This device feels a bit heavy for a phone this size, weighting 4.27 oz.
Huawei decided to build the Huawei Vision using a Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 system chip, backed up by a great performance 1 GHz processor with 512 MB of RAM. To handle graphic calculations, it also counts with an Adreno 205 GPU ticking at 245 megahertz.
This cellphone has two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 0.3 megapixels front facing camera. It also films HD 1280x720 videos. In addition, the camera includes flash and auto-focus.
This phone is equipped with a good looking 480 x 800 3.7-inches screen, which makes all pictures and movies look vivid.
The Huawei Vision packs a medium sized 1400 mAh Li-Ion removable battery providing the Huawei Vision with a quite short battery life. Huawei claims this phone has a 400 hs stand by time and a 6.6 hs talk time.
The Huawei Vision features Wi-Fi capability (although it can't share it with other devices acting as a router) and fast 3G internet connection, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. The Huawei Vision uses a SIM card for GSM carriers.
This cellphone also features a couple of interesting characteristics such as Bluetooth (allows communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS Geolocation and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Gyroscope.
The Huawei Vision is being sold for 70 dollars, high for this type of phone.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei P9 Lite (GSM) Unlocked Android 5.2-inch, 13MP Camera Smartphone - Black
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei Mate 20 Pro LYA-L29 128GB + 6GB - Factory Unlocked International Version - GSM ONLY, NO CDMA - No Warranty in The USA (Emerald Green)
Shop now
Huawei Mate 40 Pro 5G NOH-NX9 256GB 8GB RAM International Version No Google Play - Mystic Silver
Shop now
Huawei P20 Pro 128GB Dual-SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Black) - International Version
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Product code: | U8850 |
| Dimensions: | 4.67 x 2.34 x 0.39 inchesMetric11.86 x 5.94 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 4.27 ouncesMetric121.05 gImperial |
| Colors: | Black, Gray and Yellow |
| Price: | $ 70.00 |
Display | |
| Size: | 3.7 inchesMetric9.4 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 252 pixels per inchMetric99.21 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 |
| Processor: | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB (333 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 205 (245 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 6.6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.