Kyocera DuraXA is a not very powerful phone, including a 2.4-inches screen and a 5 mega-pixels back-facing camera. Let's take a better view of what this phone can give us.
Kyocera is offering this cellphone in black color. This phone is a little bit thick for today's standards, with a thickness of 0.98". This phone is 4.13" long and 2.15" wide, but it is only able to pack a smaller 2.4" display. In this case, Kyocera didn't care about the weight at all, releasing a 5.6 oz heavyweight product.
This cellphone only has a 5 MP back-facing camera. The Kyocera DuraXA also shoots videos up to 320x240 (QVGA). In addition, the camera counts with a few interesting characteristics like flash, fast burst mode and auto-focus.
This phone has a interesting 2.4" display with a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes all pictures and videos look quite good.
The Kyocera DuraXA features a mid capacity 1500 mAh Li-Ion removable battery that can keep this cellphone running for some hours, but you may need to charge it after some moderate use. Kyocera informs a stand by time of 439 hs and a talk time of 7.7 hours for this phone.
The Kyocera DuraXA has 3G connectivity, supported by EV-DO A and EDGE technologies. The Kyocera DuraXA works with a SIM card to use GSM services and it can connect to both GSM and CDMA.
This cellphone is priced 249 dollars, which is high for comparing with similar cellphones. If you buy this phone you also receive 4GB microSD.
Kyocera DuraXV LTE E4610 Non-Camera Verizon Wireless Rugged Waterproof Flip Phone (Renewed)
Shop now
Kyocera DuraXV LTE E4610 Verizon Wireless Rugged Waterproof Flip Phone (Renewed)
Shop now
Kyocera DuraXV Extreme E4810 16GB Verizon | Ultra-Rugged Flip Phone IP68 Rated | 4G LTE HD Voice| 5MP Camera | 1770mAh Battery
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Kyocera |
| Operating System (OS): | Brew Mobile Platform Brew MP |
| Product code: | DuraXV |
| Dimensions: | 4.13 x 2.15 x 0.98 inchesMetric10.49 x 5.46 x 2.49 cmImperial |
| Weight: | 5.60 ouncesMetric158.76 gImperial |
| Colors: | Black |
| Accessories: | 4GB microSD |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm QSC6185 |
| RAM Memory: | 256 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 439 hours |
| Talk Time: | 7.7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 320 x 240 (QVGA) |
| Camera features: | Auto-Focus and Fast Burst Mode |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.