Kyocera Event is a little bit outdated phone, coming with a great performance 1000 MHz processor, a medium 3.5" multi touch display and a 3.2 MP back camera. Let's take a deeper sight of what this device offers to us.
The Kyocera Event is quite thin, but it's not close to being one of the thinnest phones currently available, with a thickness of 0.46". Kyocera onlymade this phone in black color. It seems like Kyocera forgot about optimizing the weight in this 4.1 oz phone.
Kyocera equipped this cellphone with a great performance processor running at 1000 MHz, included in the Qualcomm Snapdragon MSM8655 chip with 512 MB RAM memory. The Kyocera Event comes with a 4 GB internal memory, a common quantity that should be adequate for most users considering that it also has an external memory card slot to store photos and videos.
This phone has only a 3.2 megapixels back camera. This phone also has flash.
The Kyocera Event is equipped with a good 3.5" screen with a 480 x 320 resolution, which makes everything look nice. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This phone includes Wi-Fi capability (but it can't be shared with other devices around, acting as a hotspot). This cellphone doesn't have a SIM card, because it isn't a GSM enabled cellphone and it works in CDMA networks.
This device features a 1500 mAh mid capacity Li-Ion replaceable battery providing this cellphone with a quite short battery duration. According to Kyocera, the Kyocera Event has an estimated talk time of 8.7 hs and a stand by time of 150 hours.
This cellphone also comes with some interesting features as Bluetooth (provides communication with other devices, computers, and accessories) and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Kyocera Event is being sold for 75 dollars, expensive for this kind of cellphone. This cellphone sells with charger and Micro USB cable.
Asmyna KYOC5133CASKCAM002 Rubberized Slim and Durable Protective Cover for Kyocera Event C5133 - 1 Pack - Retail Packaging - Semi Transparent Smoke
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Kyocera |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Product code: | C5133 |
| Dimensions: | 4.50 x 2.40 x 0.46 inchesMetric11.43 x 6.1 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 4.10 ouncesMetric116.23 gImperial |
| Colors: | Black |
| Accessories: | Micro USB cable, charger |
| Price: | $ 75.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon MSM8655 |
| Processor: | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 205 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 8.7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.