Lenovo S856 is a quite good phone, packed with a large 5.5-inches capacitive display, a 1200 MHz Quad-Core processing unit, and 2 cameras, an 8 megapixels back camera and a 1.6 mega-pixels front-facing camera.
This phone comes with a Qualcomm Snapdragon system chip, which holds a powerful Quad-Core processing unit running at 1200 megahertz with 1 GB of RAM. The Lenovo S856 has a quite large 8 GB internal storage memory and an external memory slot, allowing the user to store a couple hundred apps without any trouble.
The Lenovo S856 is available only in color gray. This device is a very compact phone, considering it features a 5.5 inches display and it's just 5.94" long. Being just 0.35 inches thick,this cellphone is incredibly slim and good-looking. Regarding its materials, the Lenovo S856 is majorly created with Polycarbonate. This cellphone feels much lighter than what one would think about a cellphone like this.
The Lenovo S856 has two cameras, an 8 MP back facing camera and a 1.6 MP front camera. In addition, the camera has some good characteristics: auto-focus, flash and geo tagging.
This phone is equipped with a good level 1280 x 720 (HD) 5.5" screen, making everything look very good. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
The Lenovo S856 provides wi-fi capability (and it can provide it to other devices acting as a wireless modem or router), 4G (LTE) high performance data connection and also HSPA+ data connection, that is a lower speed 4G network and fast 3G connectivity, supported by HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone comes with two SIM cards so it's able to work with two different phone lines or carriers in the same phone.
This phone uses an awesome 2500 mAh Li-Polymer replaceable battery, enough to provide this phone with an impressive battery duration. Lenovo says this device has a stand by time of 456 hs and a talk time of 24 hs.
This phone also features a couple interesting characteristics such as Bluetooth and GPS Localization, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
Lenovo sells the Lenovo S856 for $ 200, which is a really high price for this type of phone. It doesn't matter whether you are looking for a social phone or need a cellphone to play tons of games, this device is probably a good choice for you.
Lenovo Chromebook C340 2-in-1-11.6" HD Touchscreen - Celeron N4000-4GB - 32GB eMMC - Gray (Renewed)
Shop now
Lenovo Chromebook Flex 5 13" Laptop, FHD (1920 x 1080) Touch Display, Intel Core i3-10110U Processor, 4GB DDR4 Onboard RAM, 64GB eMMC, Intel Integrated Graphics, Chrome OS, 82B80006UX, Graphite Grey
Shop now
Lenovo Chromebook Flex 3 11" Laptop, 11.6-Inch HD (1366 x 768) IPS Display, MediaTek MT8173C Processor, 4GB LPDDR3, 64 GB eMMC, Chrome OS, 82HG0006US, Blizzard White
Shop now
Lenovo IdeaPad 3 14" Laptop, Intel Core i3-1005G1 Processor, 4GB DDR4 RAM, 128GB M.2 SSD Storage, 14.0" FHD (1920 x 1080) Display, Integrated Graphics, Windows 10 S, 81WD010QUS, Platinum Grey
Shop now
Lenovo IdeaPad 3 11 Chromebook 11.6" Laptop, 11.6" HD (1366 x 768) Display, Intel Celeron N4020 Processor, 4GB LPDDR4 RAM, 64GB eMMC Storage, Intel UHD Graphics 600, Chrome OS, 82BA0003US, Onyx Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lenovo |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.94 x 3.06 x 0.35 inchesMetric15.09 x 7.77 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 6.17 ouncesMetric174.92 gImperial |
| Colors: | Gray |
| Materials: | Polycarbonate |
| Price: | $ 200.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Stand-by Time: | 456 hours |
| Talk Time: | 24 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.6 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 800 (band 20), 1800 (band 3), 2100 (band 1), 2600 (band 7) |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.