LG Aristo 3 is a fascinating cellphone, with a very powerful Quad-Core CPU running at 1400 MHz, a pretty big 5 inches screen, a 13 mega-pixels back camera and a 5 MP front-facing camera.
This phone has a beautiful design, with a thickness of just 0.32 inches. This phone is a very compact phone, considering it presents a 5" display and it's just 5.7" long and 2.83 inches wide. The LG Aristo 3 is for sale in 16 777 216 color. About its construction quality, this cellphone is mostly created with Plastic . The LG Aristo 3 is much lighter than what you would expect from a cellphone this size.
LG designed the LG Aristo 3 with a very good 5-inches screen, and a resolution of 720 x 1280 (HD), which makes all photos and videos look vivid.
This phone ships with an extremely powerful 1.4 GHz Quad-Core processor, bundled in a Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 system chip and a big 2 GB of RAM. A good aspect of this cellphone is its 16 GB quite large internal storage memory and an SD memory slot, which allows you to install a couple hundred apps and games without any trouble.
The LG Aristo 3 has two cameras, a 13 megapixels back facing camera and a 5 mega-pixels front facing camera. This phone also shoots videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second.
This device counts with an amazing 2500 mAh removable battery, enough to provide the LG Aristo 3 with an incredibly long battery life.
This cellphone provides Wi-Fi capability (which it can provide to other devices around, acting as a wireless modem or router), LTE (4G) high performance connection type and also HSPA+ data connection, a lower speed 4G type and 3G fast connection type, over HSDPA and HSUPA technologies. The LG Aristo 3 uses a Nano SIM card for GSM services.
This phone also comes with a wide variety of cool features such as Face unlock, Bluetooth (4.2 ), GPS and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone costs about $ 139, which is not a very good offer for comparing with other similar phones. No matter if you will use it to play games, want a device to majorly use social networks and internet browsing, are looking for a cellphone for work or want it to take tons of photographs, this cellphone is a very good choice . LG sells the LG Aristo 3 with USB cable, Charger, Quick Start Gude and Battery.
LG K40 X420 32GB Unlocked GSM Phone w/ 13MP Camera - Aurora Black
Shop now
LG Electronics K8 2018 Factory Unlocked Phone - 5 Inch Screen - 16GB - Morrocan Blue (U.S. Warranty)
Shop now
LG Phoenix 5, 5.7inch GSM Unlocked Smart World Phone 13MP with Bluetooth for AT&T, T-Mobile, Metro, Cricket (Renewed)
Shop now
LG Stylo 4 – 32 GB – Unlocked (AT&T/Sprint/T-Mobile/Verizon) – Aurora Black – Prime Exclusive Phone
Shop now
LG Phoenix 4 Smartphone, 4G LTE, Android 7.1 OS, 16GB, Black for AT&T Prepaid
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 5.70 x 2.83 x 0.32 inchesMetric14.48 x 7.19 x 0.81 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Plastic |
| Accessories: | Battery, Charger, Quick Start Gude , USB cable |
| Price: | $ 139.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1400 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 308 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 5(850), 12(700 a), 25(1900+), 26(850+), 66(AWS-3), 71(600) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 4(1700/2100), 2(1900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.