LG C305 is an outdated phone, counting with a 2.4-inches display and a 2 megapixels back camera. That's everything we have to say? Not at all, it's just the starting point of a detailed review.
This cellphone is much lighter than what you would expect from a phone of this size. This phone is 4.57" long, it just holds a much smaller 2.4" display.
The LG C305 has a nice 240 x 320 (QVGA) 2.4-inches display, providing this cellphone with a decent graphical experience.
This device comes with a 15,36 MB internal storage memory, a mediocre quantity that could be enough for some basic users considering that the LG C305 also has a slot for SD memory cards to store pictures and videos and even some games and apps that allow being installed in the external memory.
The LG C305 counts with Wi-Fi connection (but it can't be shared with other devices acting as a router or modem) and 3G connectivity, over EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM connection.
This cellphone only has a 2 MP back camera.
This cellphone uses a 900 mAh poor capacity Li-Ion battery, which is quite low for a phone like this. LG informs a 11.5 hours talk time and a 408 hours stand by time for this phone.
LG offers the LG C305 for 60 dollars, which is very expensive for comparing with other similar phones.
LG 32UN500-W Montior 32" UHD (3840 x 2160) Display, AMD FreeSync, DCI-P3 90% Color Gamut, HDR10, Built-in Speakers, 3-Side Virtually Borderless Design - Silve/White
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
LG SL5Y 2.1 Channel High Resolution Sound Bar w/ DTS Virtual:X, Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Also Known As: | LG Wink Wi-Fi |
| Dimensions: | 4.57 x 2.44 x 0.47 inchesMetric11.61 x 6.2 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 3.26 ouncesMetric92.42 gImperial |
| Price: | $ 60.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 15,36 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 4 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 408 hours |
| Talk Time: | 11.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.