LG Clout is a low end phone, featuring a little 2.2 inches screen and a 2 mega-pixels back side camera. Is that all? No, it's just the shortest summary on earth.
This cellphone is quite heavy comparing with today standards, with a weight of 3.59 ounces. While this phone is 3.75" long, it only comes with a way smaller 2.2" display. This phone is a bit thick compared to nowadays phones, with a thickness of 0.76".
LG packed this device with a good level 2.2 inches screen, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), which makes all images and movies look quite good.
This phone doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM services and it can work with CDMA carriers.
This device only has a 2 MP back facing camera.
This cellphone features a 1000 mAh small sized Li-Ion battery that can keep this phone running for many hours, although you will need to charge it after some moderate to heavy usage. LG informs a 648 hours stand by time and a 6.5 hs talk time for this phone.
This device is priced 100 dollars, very expensive for this type of phone.
LG Gram 17Z90N Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), 10th Gen Intel Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Windows 10 Home, 17 Hour Battery, USB-C, HDMI, Headphone Input - Silver
Shop now
LG Gram 17Z90P Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Black
Shop now
LG Stylo 5+ Plus LM-Q720AM, 4G LTE, US Version, 32GB, 3GB RAM, Aurora Black - AT&T Unlocked (T-Mobile, Metro, Cricket)
Shop now
LG Gram 16Z90P Laptop 16" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Silver
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Product code: | VX8370, AX8370 |
| Dimensions: | 3.75 x 1.95 x 0.76 inchesMetric9.53 x 4.95 x 1.93 cmImperial |
| Weight: | 3.59 ouncesMetric101.77 gImperial |
| Price: | $ 100.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 182 pixels per inchMetric71.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 648 hours |
| Talk Time: | 6.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.