LG Cookie Fresh is a low level phone, including a 2 MP back facing camera and a little 3-inches screen.
This time, it seems like LG forgot about weight optimization in this 3.14 oz phone. This phone isn't a compact cellphone, given that it is 4.25" long and 2.09 inches wide,but it only contains a 3 inches screen.
This phone has a small 32,77 MB internal storage memory, which could be enough for basic users considering that this cellphone also has a slot for SD memory cards to store songs, photos and videos.
This phone has only a 2 mega-pixels back camera. It is capable of shooting QVGA 320x240 videos at 12 fps.
The LG Cookie Fresh has a good 400 x 240 3" display, providing this phone with a mid level graphical experience. Its display uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
The LG Cookie Fresh uses a 900 mAh small capacity Li-Ion removable battery providing this phone with a not very long battery duration. LG reports a talk time of 5.8 hs and a stand by time of 390 hs for this device.
This cellphone provides 3G data connection, using EDGE technologies. This device works with a SIM card to use GSM services.
This phone is very overpriced considering it is sold for $ 49, and other similar devices cost much less than that.
LG GS290 Cookie Fresh GSM Quadband Unlocked Phone with 2 MP Camera, 3-Inch WQVGA Display, FM Radio and Card Slot (Silver/Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Product code: | GS290 |
| Dimensions: | 4.25 x 2.09 x 0.49 inchesMetric10.8 x 5.31 x 1.24 cmImperial |
| Weight: | 3.14 ouncesMetric89.02 gImperial |
| Price: | $ 49.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 155 pixels per inchMetric61.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Internal Memory: | 32,77 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 390 hours |
| Talk Time: | 5.8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (12 fps) (QVGA) |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.