LG Encore is a low end cellphone, coming with a 3 megapixels back facing camera and a small 3-inches touch-screen. Let's take a deeper look at what this phone offers to us.
This phone comes with a 32,77 MB internal storage, a small amount that might be enough for some users having that it also has a slot for SD memory cards to store songs, photos and videos.
Even though this cellphone has 4.17" long and 2.1" wide, it only contains a smaller 3" display. It seems like LG didn't care so much about the weight in this 3.7 ounces cellphone.
This phone only features a 3 MP back facing camera.
The LG Encore has a interesting 3-inches screen with a 400 x 240 resolution, providing this phone with a nice graphic quality. Its screen uses TFT yes technology, but it's not multi-touch.
This phone counts with a 950 mAh small capacity Li-Ion removable battery, which is quite low for a phone like this. This phone has an aproximate 3 hs talk time and a 240 hs stand by time.
This phone offers the fastest 3G internet connection, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. The LG Encore uses a SIM card for GSM networks.
The LG Encore also features a few cool features such as Bluetooth (provides communication with other devices and accessories) and GPS (Global Positioning System), and Accelerometer.
LG is selling the LG Encore for $ 60, which is a really high price for comparing with other similar devices.
LG K51 Unlocked Smartphone – 3/32 GB – Platinum (Made for US by LG) – Verizon, AT&T, T–Mobile, Sprint, Boost, Cricket, Metro (Universal Compatibility)
Shop now
LG K92 5G (128GB, 6GB) 6.7" FHD+, Snapdragon 690, 64MP Quad Camera, US 5G / Global 4G LTE AT&T Unlocked (Cricket, Global/NOT for T-Mobile) LM-K920AM (64GB SD Bundle, Titan Gray)
Shop now
LG Velvet (5G) 128GB (6.8 inch) Display 48MP Triple Camera LM-G900TM GSM Unlocked Phone - Aurora Grey (Renewed)
Shop now
LG V60 ThinQ 5G LM-V600AM 128GB GSM Unlocked 6.8" P-OLED DisplayTriple 64MP+13MP+0.3MP Camera Phone Classy Blue
Shop now
LG Velvet 5G G900UM 128GB AT&T GSM Unlocked Phone 6.8" - NO CDMA (Silver)
Shop now
LG Velvet 5G LM-G900TM, US 5G/Global 4G LTE, 128GB, 6GB RAM, Aurora White - T-Mobile Unlocked (AT&T, Metro, Global) - 64GB SD Bundle
Shop now
LG G8 ThinQ (G820) 128GB GSM Unlocked (not CDMA) 6.1†Display Smartphone - Platinum Gray (Renewed)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Product code: | GT550 |
| Dimensions: | 4.17 x 2.10 x 0.47 inchesMetric10.59 x 5.33 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 3.70 ouncesMetric104.89 gImperial |
| Price: | $ 60.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 155 pixels per inchMetric61.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Internal Memory: | 32,77 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 950 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.