LG Envoy III is a low-end device, packed with a 2.2 inches screen and a 1.3 mega-pixels back camera. We will get a better idea about this phone's specs when we get into more details.
This phone is a bit heavy comparing with today standards, weighting 3.46 oz. This cellphone is a little thick compared to today's phones, with a thickness of 0.74 inches. This cellphone isn't a compact cellphone, given that it is 3.86 inches long,but it just packs a 2.2" display. LG just sells this cellphone in color black.
A great advantage of this phone is its 108 GB huge internal storage and even though it doesn't count with an SD extension slot, it it is more than enough to install lots of apps, games, songs, photos and videos without even thinking about how much storage is left.
This device has only a 1.3 MP back facing camera.
LG equipped this phone with a nice 2.2-inches display, and a resolution of x , which makes everything look very good.
This phone doesn't use a SIM card, because it isn't a GSM phone and it works in CDMA networks.
The LG Envoy III uses a small sized 950 mAh removable battery, which is not really enough for a demanding phone like this. According to LG, the LG Envoy III has an aproximate 6.1 hours talk time and a 366 hs stand by time.
This device is not very convinient considering it is offerred for $ 60, while some similar devices can be found for much less money.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Product code: | UN170 |
| Dimensions: | 3.86 x 2.01 x 0.74 inchesMetric9.8 x 5.11 x 1.88 cmImperial |
| Weight: | 3.46 ouncesMetric98.09 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 60.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Pixel density: | 262 pixels per inchMetric103.15 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 108 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 950 mAh |
| Stand-by Time: | 366 hours |
| Talk Time: | 6.1 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.