LG Exalt VN360 is a low-end device, provisioned with a 2 mega-pixels back-facing camera and a 3 inches screen.
LG onlymade this phone in black color. The LG Exalt VN360 is quite thick compared to nowadays cellphones, being as thick as 0.62 inches. This cellphone is 4.37 inches long and 2.06" wide, but it's only able to hold a smaller 3" screen. It appears that LG didn't care much about the weight in this 3.88 oz cellphone.
LG equipped this phone with a nice 3" display, and a 400 x 240 resolution, giving this phone a nice graphical experience.
This phone doesn't use a sim card, because it isn't a GSM enabled cellphone and it works in CDMA networks.
The LG Exalt VN360 only features a 2 megapixels back-facing camera.
This phone comes with a mediocre 900 mAh Li-Ion battery that can keep it running for many hours, although you will find yourself looking for a place to charge it after some moderate use. LG informs a talk time of 5.5 hs and a stand by time of 430 hs for this device.
The LG Exalt VN360 is priced about 70 dollars, which is very expensive for this kind of device.
LG - Exalt 4G LTE VN220 with 8GB Memory Cell Phone - Silver (Verizon)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Dimensions: | 4.37 x 2.06 x 0.62 inchesMetric11.1 x 5.23 x 1.57 cmImperial |
| Weight: | 3.88 ouncesMetric110 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 70.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 155 pixels per inchMetric61.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 430 hours |
| Talk Time: | 5.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.